Zaujímavosti

Akné
Keď pleť produkuje nadmerné množstvo mazu a neodlučuje dostatočne odumreté bunky, maz nemôže voľne odtekať a hromadí sa vo folikule, kde doň prenikajú baktérie, následkom čoho vzniká zápal.
Akné (acne vulgaris)patrí medzi kožné zápalové ochorenia postihujúce v rozličnom stupni závažnosti až 80% adolescentov a mladých dospelých. Najčastejšie sa objavuje v období puberty a ustupuje okolo 20. roku života, ale môže pretrvávať aj do vyššieho veku. I keď akné nepatrí medzi život ohrozujúce ochorenia, znepríjemňuje život pacienta a môže zanechať trvalé následky predovšetkým v psycho-sociálnej oblasti a neliečené ťažké formy akné i jazvy.
Akné postihuje najmä oblasť tváre, ramená, hrudník a chrbát, kde je aktivita mazových žliaz najvyššia.
Prejavy akné
- Komedóny– ľahká forma akné, ktorá sa prejavuje bielymi a čiernymi bodkami.
- Papuly– vznikajú na mieste mikrokomedónu, tvoria sa, keď sa upchaté folikuly zapália alebo sa dostane do nich infekcia. Prejavujú sa ako začervenané vyrážky s bielym stredom.
- Pustuly– vznikajú z papúl, sú hlbšie a zahnisané.
- Cysty– ťažká forma akné, kde zápal vzniká hlboko vo vnútri mazových žliaz, prejavujú sa ako hrčky pod povrchom kože.
Príčiny vzniku akné
- Hormóny (androgény stimulujú mazové žľazy ku väčšej tvorbe kožného mazu)
- Baktérie (premnoženie baktérií vedie k podráždeniu a zápalu mazových žliaz)
- Genetická predispozícia
- Nesprávna životospráva (stres, fajčenie...)
- Niektoré potraviny (mlieko, mliečne výrobky, červené mäso, údeniny, na sacharidybohaté potraviny...)
- Niektorá kozmetika (komedogénne kozmetické prípravkya mejkapy, ktoré upchávajú póry)
Liečba akné
Liečba akné pozostáva z:
- redukcie sekrécie kožného mazu,
- urýchlenia odlučovania kožných buniek,
- redukcie bakteriálnej kolonizácie,
- potlačenia zápalových prejavov.
Pri ľahších formách akné je vhodne poradiť sa s odborníkom, dermatológom, aby nedošlo ku zhoršeniu stavu. Dermatológ na základe klinického obrazu, veku, pohlavia určí postup liečby. Môže zvoliť lokálnu liečbu(lokálne retinoidy, lokálne antibiotiká, benzoylperoxid, kyselina azelaová) alebo celkovú liečbu(antibiotiká, hormóny, retinoidy), resp. ich kombináciu. Pre ľahšie formy akné existuje veľa voľnopredajných liekov na vnútorné i vonkajšie použitie (koloidné striebro, čajovníkový olej, ...), výživové doplnky i kozmetika ( Eucerin dermopure, Bioderma sebium, ...), ktoré odporúčame používať aj ako doplnkovú starostlivosť pri užívaní liekov na predpis.
Zásady, ktoré odporúčame dodržať pre krásnu pleť :-)
- Dbajte na správne užívanie resp. aplikáciu lieku na akné a dodržanie dĺžky liečby( viditeľné výsledky liečby akné sa dostavujú až po dlhšom čase. Na začiatku liečby sa môže stav pokožky dokonca zhoršiť. U väčšiny ľudí sa výsledky dostavia po 4-8 týždňoch).
- Pravidelne si čistite pleťráno aj večer ( odstránením rohovej vrstvy pokožky sa uvoľní prebytočný maz a dôjde k ukľudneniu zapálenej pokožky. Na čistenie sa používajú micelárne vody, mlieka, gély).
- Používajte kozmetiku určenú na problematickú, aknóznupleť( bežná kozmetika môže obsahovať komedogénne látky, ktoré upchávajú póry, napr. lanolín, vazelínu, parafínový olej... V našej lekárni je k dispozícii široká paleta kozmetických prípravkov vhodných pre pleť so sklonom k akné. Eucerinmá zelenú radu označenú ako dermopurea Biodermamá taktiež zelenú radu sebiumurčenú na problematickú, mastnú pokožku).
- Umývajte sa vlažnou vodou ( príliš horúca alebo studená voda prejavy akné zhoršuje).
- Nedráždite mechanicky pleť ( vytláčanie vyrážok vedie ku šíreniu baktérií a zhoršeniu stavu).
- Zredukujte počet baktérií ( pravidelne si dezinfikujte svoj mobil a perte posteľnú bielizeň a uteráky, lebo sú častým zdrojom infekcie).
- Doplňtevitamíny, ktoré podporujú zdravý stav a hojenie kože( liečbu akné podporuje zinok, A vitamín a betakarotén, E vitamín, C, B6...).
- Vylúčte z jedálnička potraviny, ktoré podporujú vznik akné( mliečne výrobky, čokoláda, biele pečivo...).
- Zlepšite si životosprávu( prestaňte stresovať, nefajčite, doprajte si pohyb a dostatočný spánok...).
PharmDr. Anita Mátyus
Späť na Zaujímavosti »