Zaujímavosti
Hnačka, ako si s ňou poradiť?
Horúce letné dni prestavujú ideálne podmienky pre rast a množenie hnačku vyvolávajúcich vírusov a baktérií. Slabá hygiena, nedostatočne tepelne spracované jedlá, kontaminovaná voda a cestovanie do exotických krajín zvyšujú riziko vzniku akútnych hnačkových ochorení. Zvlášť ohrozenú skupinu predstavujú malé deti, ktoré sa rýchlejšie dehydratujú.
Hnačka patrí medzi najúčinnejšie obranné mechanizmy organizmu, ktorým sa telo zbavuje toxických látok, vírusov a baktérií, ktoré vyvolali zápalový stav slizníc tráviaceho traktu.
Klinický obraz hnačky
- Riedka stolica s frekvenciou viac ako 3-krát denne
- Nevoľnosť, vracanie
- Bolesti, kŕče v dolnej časti brucha
- Horúčka
Podľa vyvolávajúcej príčiny rozlišujeme hnačku:
Infekčného pôvodu – spôsobené baktériami ( salmonely, kampylobaktérie, stafylokoky, ...), vírusmi ( rotavírusy, adenovírusy, ...) a parazitmi ( giardia, ...).
Neinfekčného pôvodu – vedľajší účinok niektorých liečiv, napr. antibiotík, črevné zápaly, diétne chyby...
Väčšina hnačkových ochorení, najmä v letnom období, je spôsobená infekciou.
Liečba hnačky
Ako predchádzať týmto neželaným ťažkostiam a ako postupovať pri liečbe nám poradí všeobecný lekár pre deti a dorast MuDr. Gorashi Beshir.
Pýtali sme sa doktora Beshira na najčastejšie otázky týkajúce sa hnačky u detí.
Je potrebné hnačku ihneď liečiť?
Pokiaľ nie je vysoká frekvencia hnačkových stolíc a dieťa má dostatočný príjem tekutín, nie je nutné každú situáciu s redšou stolicou liečiť. Stačí zvýšený príjem tekutín.
Ako správne postupovať a čo podávať pri liečbe hnačky dieťaťa? Ako sa stravovať a čo piť pri hnačke? Ako dlho má trvať diéta?
Pri liečbe hnačky nie je často nutná antimikrobiálna liečba. Väčšinu hnačkových ochorení je možné zvládnuť diétou. Na prvé miesto v liečbe by som dal rehydratáciu, teda dostatočné zavodnenie organizmu, ktorý stráca množstvo tekutín hnačkovitou stolicou, prípadne zvracaním a zvýšenou telesnou teplotou. Existujú špeciálne rehydratačné prípravky, ale často stačí nesýtená minerálka, dojčenské vody a čierny čaj. Podľa veku dieťaťa mu ponúkame okrem tekutín aj diétnu stravu. Mäsové vývary, zeleninové polievky, ryžu, varené zemiaky, suché pečivo, piškóty, sucháre, z ovocia banány prípadne čučoriedky. Tu by som chcel zdôrazniť, že nie je nutné aby dieťa jedlo množstvá ako inokedy. Podstatný je príjem tekutín. Diétu je vhodné dodržiavať ešte 1-2 dni po úprave stolice. Z doplnkovej liečby by som uviedol ako vhodné podávanie probiotík, adsorbencií/tzv. čierne uhlie a pod./ a samozrejme pri zvýšených telesných teplotách aj lieky na zníženie teploty.
U kojených detí, kedy najskôr je možné podať mlieko?
V rámci diétnych opatrení pri akútnom hnačkovom ochorení nie je nutné materské mlieko vynechať z jedálnička. Iné mlieka a mliečne výrobky je vhodné vyradiť do úplnej úpravy stolice.
Ktorým potravinám sa treba vyhnúť pri hnačke?
Ako som spomínal, vhodné je vyradenie mlieka a mliečnych výrobkov, smotanových polievok, prívarkov, vyprážaných a mastných jedál, údenín, vynechanie surového ovocia a zeleniny/okrem banánov a čučoriedok/, radíme nejesť strukoviny, kapustu a jedlá z nich pripravené.
Kedy by sme už mali vyhľadať lekársku pomoc?
Lekára je vhodné navštíviť ak ani zaradenie diétnych opatrení nevedie do 48 hod. k postupnému zlepšovaniu stavu/stačí ak klesá postupne počet hnačkovitých stolíc, nemusí byť úplná úprava hnačkovitých stolíc do 48 hod./. Podobne je vhodné vyhľadať lekársku pomoc ak je akútna hnačka spojená s teplotami nad 38st. C, ak je stav spojený s opakovaným zvracaním, ak je prímes krvi v stolici, ak je dieťa spavé, malátne a má iné zmeny v správaní.
Aké preventívne opatrenia odporúčate dodržať, aby sme sa vyhli hnačke?
Väčšina akútnych hnačiek je infekčného pôvodu a tieto ochorenia patria k skupine ochorení prenášanými špinavými rukami. Preto na prvom mieste v prevencii je hygiena rúk. K zníženiu rizika napomôže dostatočná tepelná úprava jedla, správne skladovanie potravín, vyhýbanie sa rizikovým potravinám hlavne v letných mesiacoch. Nadštandardným opatrením je u detí do 1.roku života očkovanie proti rotavírusom, u väčších detí očkovanie proti žltačke typu A.
Čo nesmie chýbať v dovolenkovej lekárničke, ak mám malé dieťa?
U malých detí do 2. rokov nie je zahraničná dovolenka vhodná vôbec, do veku 6.rokov by som neodporúčal exotické destinácie. V lekárničke dovolenkujúceho dieťaťa by nemali chýbať lieky na teplotu, očné, nosné a ušné kvapky, lieky proti zvracaniu, probiotiká a adsorbenciá proti hnačke, lieky na potlačenie alergickej reakcie/lokálne aj na podanie celkové/, prípravky na ošetrenie rán, repelent, kvalitný opaľovací krém a samozrejme kvalitné komerčné poistenie liečebných nákladov.
Dúfame, že tieto informácie budú pre čitateľov užitočné a ďakujem doktorovi Beshirovi za rozhovor.
PharmDr. Anita Mátyus
Späť na Zaujímavosti »