Zaujímavosti
Prechladnutie alebo chrípka? Čo robiť keď sa cítite mizerne?
V zimných mesiacoch patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce zápalové ochorenia respiračného systému. Šíria sa hlavne kvapôčkovou infekciou.
Prechladnutie vzniká pri oslabenej imunite, má postupný priebeh, vírus napadá najmä sliznice dýchacích ciest a očných spojiviek a trvá väčšinou 3 až 7dní.
Klinické príznaky:
- upchatý nos - nádcha
- bolesť hrdla, mierna bolesť hlavy
- kašeľ
- zvýšená teplota do 38°C
- prekrvenie očných spojiviek – pálenie očí
Chrípka je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie s postihnutím dýchacích ciest a výraznými celkovými prejavmi. Vyvoláva ju iný druh vírusu ako prechladnutie, a to vírus chrípky z čeľade Orthomyxoviridae.
Náš imunitný systém po kontakte s patogénom dokáže vytvoriť protilátky proti vírusom a následne ochrániť nás pred tým istým vírusom, avšak vírus chrípky sa každoročne mení, mutuje a tak infekcia sa opätovne prejaví.
Miestom vstupu infekcie je sliznica dýchacích ciest. Inkubačná doba, kým sa ochorenie klinicky prejaví, je 18 až 72 hodín a väčšinou trvá 1 až 2 týždne.
Chrípka na rozdiel od prechladnutia má náročnejší priebeh, a ak sa nelieči, môže vyústiť až do zápalu pľúc, kĺbov, srdca, mozgových blán, poškodenia sluchu až k hluchote.
Klinické príznaky:
- náhly začiatok ( často pacient vie uviesť aj hodinu, odkedy sa cíti chorý )
- horúčka ( 38-40°C ) a zimnica
- únava, celková vyčerpanosť
- bolesti hlavy, svalov, chrbta, u detí častá bolesť v lýtkach
- bolesti očných svalov, slzenie, pálenie očí
- nevoľnosť a nechutenstvo
- dráždivý kašeľ
- škrabanie v hrdle, nádcha
Liečba
Liečba prechladnutia a chrípky je symptomatická, zameraná na potlačenie sprievodných prejavov ochorenia (bolesti, horúčky, nádchy, kašľa...) a posilnenie imunity.
Nevyhnutnou súčasťou liečby je:
- kľud na lôžku.
- strava obohatená najmä o vitamín C a ďalšie vitamíny (ovocie, zelenina, vývar, ľahšia strava...).
- dostatočná hydratácia chorého ( bylinné čaje s obsahom lipy, bazy a zázvoru, ovocné a zeleninové šťavy...).
Bolesť a horúčka
Bolesť a teplotu nad 38 - 38,5°C tlmíme podávaním analgetík – antipyretík obsahujúcich paracetamol, ibuprofén alebo kyselinu acetylsalicylovú.
Paracetamol (paralen, panadol) má výrazný analgetický a antipyretický účinok, nepôsobí však protizápalovo. Podáva sa v dávke 500-1000 mg u dospelého v časovom odstupe najmenej 4 hodiny a deťom od 6 do 15 rokov 250-500mg 3x denne. U menších detí jednotlivá dávka je 15mg/kg. Paracetamol je liečivom voľby pre:
- hypertonikov, pretože neinteraguje s liekmi na vysoký krvný tlak
- pacientov s vredmi a žalúdočnými problémami, pretože nezaťažuje tráviaci systém
- tehotné a dojčiace ženy, bezpečná dávka sú 2g denne (4x500mg tbl).
Ibuprofén (ibalgin, nurofen, brufen, mig 400...) má analgetický, antipyretický a protizápalový účinok. Dospelým a deťom od 12 rokov sa podáva 400 mg každých 4-6 hodín. Maximálna denná dávka je 1200 mg. U detí do 12 rokov dávkovanie závisí od hmotnosti, obvyklá denná dávka je 20-30 mg/kg 3-4 x za deň.
Kyselina acetylsalicylová - ASA (aspirin, acylpyrin...) má analgetický, antipyretický, protizápalový a antiagregačný účinok. Dospelým a deťom od 15 rokov sa podáva 500-1000 mg každých 4-8 hodín. Maximálna denná dávka je 4 g. Podanie ASA deťom mladším ako 15 rokov sa neodporúča pre riziko vzniku Reyovho syndrómu.
Okrem perorálnych tabletiek, sú k dispozícii aj ďalšie liekové formy. Sirupy pre malé deti (Panadol, Nurofen,...), cmúľacie tablety pre väčšie deti (Nurofen) a samozrejme čapíky pre deti i dospelých (Paralen, Nurofen,...), ktoré nezaťažujú tráviaci trakt a sú najlepšou voľbou pri vracaní.
Nádcha
Upchatý nos, tečúci nos, kýchanie patria medzi klasické symptómy nádchy, ktorú spôsobuje opuch a zápal nosovej sliznice. Pre vírusové infekcie je charakteristický číry vodový sekrét, ktorý po niekoľkých dňoch sa mení na hustý žltý.
Najčastejšie používané liečivá na nádchu sú nosové sympatomimetiká (Olynth, Nasivin), ktoré znižujú prekrvenie nosovej sliznice a potláčajú jej sekréciu. Majú okamžitý nástup účinku. Často sa kombinujú s pomocnými látkami, s kyselinou hyalurónovou (Olynth HA), dexpantenolom (Mar, Nasal duo), mentolom (Otrivin mentol), ktoré regenerujú aj zvlhčujú nosovú sliznicu. Sú dostupné v rôznych koncentráciách, prispôsobené svojou silou dospelým, deťom i dojčatám (Nasivin 0,01%).
Nosové dekongestíva používame nepretržite iba obmedzenú dobu!
Najviac 7 dní
vzhľadom na riziko vzniku závislosti a následných atrofických zmien nosovej sliznice.
Pre pacientov s hypertenziou, hypertyreózou, tehotné a dojčiace ženy odporúčame v prípade nádchy použiť roztoky minerálnych solí. Vhodné sú aj po týždňovej aplikácii sympatomimetík alebo ich vzájomná kombinácia pre zníženie rizika návyku. Hypertonické roztoky (Quixx) pôsobia na báze osmózy a odčerpajú nadbytočnú tekutinu z opuchnutej sliznice, taktiež pôsobia mukolyticky, zvlhčujú nosovú sliznicu. Izotonické roztoky (Mar plus) čistia, zvlhčujú, ošetrujú suchú nosovú sliznicu. Roztoky solí nemajú nežiaduce účinky a je možné ich dlhodobo používať.
Hustý nosový sekrét je výborným miestom pre šírenie a rozmnožovanie vírusov, baktérií. Mať čistý nos je kľúčový pre zníženie rozvoja infekcie, preto nosové prípravky v prípade potreby, odporúčame používať!
Bolesť hrdla
Za bolesť, škrabanie v hrdle, ťažkosti s prehĺtaním je zodpovedný zápal, ktorý je prirodzená reakcia organizmu na prítomnosť vírusov a baktérií. Na liečbu zápalov ústnej dutiny a hltana sa používajú dezinficienciá, antiseptiká s antibakteriálnym účinkom (Strepsils), ich kombinácia s anestetickou zložkou (Strepsils plus), lokálne antibiotiká (Doritricin), lokálne antiflogistiká (Strepfen), prírodné liečivá (šalvia). Liečivo, či už vo forme cmúľacích pastiliek, spreja alebo kloktadla aplikujeme každé 2-3 hodiny a pre dosiahnutie správneho účinku sa nemá jesť ani piť po dobu 15 minút. Pre tehotné, dojčiace ženy sú liekom voľby Septilen pastilky. Pre deti odporúčame prípravky vyvinuté špeciálne pre deti, ktoré rešpektujú ich špecifiká ako sú citlivejšie sliznice a preverené užívanie už u tých najmenších. Na bolesť hrdla pre deti od 1. roka je vhodný Neo angin sirup.
Kašeľ
Pri prechladnutí a chrípke často pozorujeme dráždivý kašeľ, ktorý neskôr prechádza do produktívnej formy. Pre efektívnu pomoc pri prítomnosti kašľa je potrebné určiť, o aký kašeľ ide.
Na suchý, dráždivý kašeľ aplikujeme liečivá zo skupiny antitusík. Antitusiká tlmia suchý kašeľ, uľavujú od nepríjemného dráždivého pocitu. Existujú vo forme sirupu (Sinecod, Mugotussol, Robitusin antitusikum, Paxeladine...) a kvapiek (Ditustat, Pleumolysin...).
Pri vlhkom kašli používame expektoranciá a mukolytiká, ktoré štiepia nadmerné množstvo hlienu v prieduškách a podporujú ich vykašliavanie. Patria sem sirupy (Ambrobene, Flavamed, Solmucol, Hedelix...), granuláty (Solmucol), tablety (Ambrobene, Mucosolvan...), šumivé tablety (ACC long).
Ak sa jedná o kašeľ zmiešaný, kedy je kašeľ suchý a občas produktívny vtedy je vhodnou voľbou Stoptussin sirup alebo kvapky, ktoré obsahujú antitusickú aj expektorančnú zložku. Iná kombinácia antitusík s expektoranciami je kontraindikovaná.
Väčšina spomínaných sirupov a kvapiek je vhodná pre deti od narodenia, pričom jednotlivá dávka je adekvátna ich hmotnosti (Stoptussin, Ambrobene, Hedelix...). Tehotné a dojčiace ženy môžu užiť na rôzny druh kašľa homeopatický liek Stodal, ostatné liečivá neodporúčame pre chýbajúce údaje o bezpečnosti.
Kombinované prípravky na liečbu prechladnutia a chrípky
Obsahujú kombinácie účinných látok, a to analgetiká antipyretiká, ktoré znižujú teplotu a bolesť, látku (fenylefrín, pseudoefedrín...), ktorá uvoľňuje upchatý nos a prínosové dutiny, niektoré obsahujú aj látku (dextrometorfán), ktorá tlmí dráždivý kašeľ alebo expektorans (guajfenezín), ktorý podporuje vykašliavanie, iné sú obohatené o vitamín C. Patria sem tablety a horúce nápoje.
- Coldrex tablety (paracetamol(500mg)/kofeín/fenylefrín/monohydrát terpínu/vitamín C)
- Paralen grip „červený“(paracetamol(500mg)/kofeín/fenylefrín)
- Paralen grip „zelený“(paracetamol(325mg)/pseeudoefedrín/dextrometorfán) – na rozdiel od „červeného“ pôsobí aj na kašeľ.
- Nurofen stopgrip (ibuprofén(200mg)/pseudoefedrín)
- Robicold (ibuprofén(200mg)/pseudoefedrín)
Pri horúcich nápojoch obsah jedného vrecka sa rozpustí v pohári horúcej vody (250ml), nie však vriacej. Pre obsah cukru nie sú vhodné pre diabetikov, diabetikom odporúčame tabletovú formu. Horúce nápoje už obsahujú účinné látky, preto sa nesmú kombinovať s inými liekmi proti teplote a bolesti.
- Coldrex horúci nápoj citrón (paracetamol(750mg)/fenylefrín/vitamín C)
- Coldrex maxgrip (paracetamol(1000mg)/fenylefrín/vitamín C) – pre osoby nad 65kg.
- Coldrex junior(paracetamol(300mg)/fenylefrín/vitamín C) – pre deti od 6 rokov
- Coldrex grip plus kašel ((paracetamol(500mg)/fenylefrín/guajfenezín)
- Theraflu (paracetamol(325mg)/fenylefrín/feniramín/vitamín C)
- Paralen grip (paracetamol/fenylefrín)
Návšteva lekára a antibiotiká
- U detí do 3 mesiacov uprednostniť stále návštevu lekára pred samoliečbou.
- U detí od 3-5 mesiacov navštíviť lekára, ak príznaky pretrvávajú 1 deň.
- U detí starších ako 6 mesiacov, ak príznaky pretrvávajú 3dni.
- U dospelých, ak horúčka pretrváva dlhšie ako 3-4 dni, pri bolestivom prehĺtaní a zapálených mandliach, pri dlhotrvajúcom kašli, pri hnisavom spúte, pri pretrvávajúcej nádche a bolestí hlavy navštíviť lekára. V týchto prípadoch sa môže jednať následkom oslabenej imunity o pridruženú bakteriálnu infekciu, vtedy lekár naordinuje antibiotiká.
Antibiotiká NIE sú určené na liečbu vírusových ochorení, akými sú chrípka a prechladnutie!
Lekár na základe CRP testu jednoducho určí, či sa jedná o bakteriálnu infekciu a rozhodne o potrebe použitia vhodných antibiotík.
Rady na záver
- Vyvarujte sa kontaktu s chorými ľuďmi.
- Obmedzte pobyt vo veľkých kolektívoch a preplnených priestoroch v období zvýšeného výskytu ochorenia.
- Chráňte sa pred nakazením dodržiavaním hygienických návykov, najmä častým umývaním rúk mydlom.
- Dezinfikujte doma tvrdé povrchy, najmä kľučky dverí.
- Ak kašlete, kýchate chráňte ostatných tým, že používate na prekrytie úst a nosa vreckovku, rúško.
- Dopĺňajte vitamíny a minerály, ktoré posilňujú imunitu (vitamín C, vitamín D, E, zinok...).
- Nezabúdajte na dostatočnú hydratáciu!
- Užívajte antibiotiká len vtedy, ak vám ich predpísal váš lekár, pri vírusových ochoreniach neúčinkujú iba zbytočne zaťažujú organizmus a ich zbytočným užívaním sa podporí mikrobiálna rezistencia.
- Očkovanie ostáva najvýznamnejším opatrením ako predísť chrípke! (optimálne je očkovanie v jesenných mesiacoch (v októbri a v novembri), pred začiatkom zvýšenej aktivity chrípky).