Zaujímavosti

Zistite, ako znížite horúčku naozaj účinne!

Horúčka

Vzostup telesnej teploty nad 38°C označujeme ako horúčka. Ak telesná teplota kolíše medzi 37°C a 38°C hovoríme iba o zvýšenej teplote.  Zvýšená teplota nie je nebezpečná, ale naopak počas infekčného obdobia prospešná, pretože počas nej, náš organizmus mobilizuje imunitný systém a ďalšie obranné mechanizmy, ktoré mu pomáhajú vysporiadať sa s pôvodcom ochorenia. Zvyčajne pri takejto teplote nie je potrebné liečebne zasiahnuť. Znižovať teplotu by sme však mali, ak dosiahne hranicu 38,5°C, a najmä ak prekročí 40°C, tento stav pôsobí na organizmus už nepriaznivo, zaťažuje srdce a obehový systém. V nasledujúcom článku si predstavíme liečivá a liekové formy vhodné na liečbu horúčky a priblížime Vám, ako postupovať pri znižovaní horúčky u rizikových skupín, kde patria i malé deti.

Termoregulácia

Náš organizmus je schopný udržať stálu telesnú teplotu, aj keď produkcia, príjem a straty tepla neustále kolíšu. Za normálnu teplotu ľudského tela považujeme hodnotu 37°C s miernymi odchýlkami ±0,5°C s najnižšou hodnotou v ranných hodinách a najvyššou večer o šiestej. Telesnú teplotu reguluje hypotalamus. V prípade horúčky dochádza k prestaveniu termoregulačného centra v hypotalame na vyššiu teplotu účinkom endogénnych pyrogénov.

Príčiny horúčky

Za príčinu považujeme každý faktor, ktorý navodí tvorbu endogénnych pyrogénov.

  • Vírusová alebo bakteriálna infekcia je najčastejšia príčina
  • Očkovanie
  • Choroby spojiva
  • Onkologické ochorenie
  • Autoimunitné ochorenie
  • Aplikácia niektorých liekov
  • Dehydratácia...

Farmakologická liečba horúčky

Ako v úvode uvádzame, horúčku do 38,5°C netreba znižovať. Horúčka je najlepší posilňovač imunity. Zvýšená opatrnosť je však nutná pri pacientoch so srdcovými a pľúcnymi chorobami, pretože horúčka zvyšuje srdcovú frekvenciu i spotrebu kyslíka, u podvyživených, pretože horúčka zvyšuje aj spotrebu energie, a samozrejme u malých detí.

Na liečbu horúčky sa používajú antipyretiká, a to predovšetkým paracetamol, ibuprofén a kyselina acetylsalicylová.

  • Paracetamol (paralen, panadol)

Má výrazný analgetický a antipyretický účinok, nepôsobí však protizápalovo. Podáva sa v dávke 500-1000 mg u dospelého v časovom odstupe najmenej 4 hodiny a deťom od 6 do 15 rokov 250-500mg 3x denne. U menších detí jednotlivá dávka je 15mg/kg.

  • Ibuprofén (ibalgin, nurofen, brufen, mig 400...)

Má analgetický, antipyretický a protizápalový účinok. Dospelým a deťom od 12 rokov sa podáva 400 mg každých 4-6 hodín. Maximálna denná dávka je 1200 mg. U detí do 12 rokov dávkovanie závisí od hmotnosti, obvyklá denná dávka je 20-30 mg/kg 3-4 x za deň.

  • Kyselina acetylsalicylová - ASA (aspirin, acylpyrin...)

Má analgetický, antipyretický, protizápalový a antiagregačný účinok. Dospelým a deťom od 15 rokov sa podáva 500-1000 mg každých 4-8 hodín. Maximálna denná dávka je 4 g. Podanie ASA deťom mladším ako 15 rokov sa neodporúča pre riziko vzniku Reyovho syndrómu.

Okrem perorálnych tabletiek, sú k dispozícii aj ďalšie liekové formy. Sirupy pre malé deti, cmúľacie tablety pre väčšie deti a samozrejme čapíky pre deti i dospelých, ktoré nezaťažujú tráviaci trakt a sú najlepšou voľbou pri vracaní. Veľkej obľube sa tešia i horúce nápoje, ktoré obsahujú kombinácie účinných látok. Odstraňujú prejavy ochorenia, nielen znižujú teplotu a bolesť, ale uvoľňujú aj upchatý nos a prínosové dutiny a niektoré tlmia aj kašeľ.

 

Načo si dávať pozor pri výbere lieku:

  • Obsah liečiva ( napr. kým Theraflu obsahuje 325mg paracetamolu, Coldrex maxgrip 1000mg, stále treba zvážiť pre koho je liek určený, pre silnejšieho pána vyberieme vyššiu dávku.)
  • Hypertonici ( vhodnejšou voľbou je pre nich liek s obsahom paracetamolu. Ibuprofén môže znížiť účinok liečiv na tlak a tým pádom zvýšiť tlak. Lieky s obsahom kofeínu tiež nie sú vhodné)
  • Pacienti so žalúdočnými problémami, vredmi ( liekom voľby je paracetamol, ktorý nemá nežiaduce účinky na gastrointestinálny trakt na rozdiel od ibuprofénu a ASA)
  • Diabetici ( jednoznačne by mali uprednostniť tabletovú formu, horúce nápoje nie sú pre nich vhodné, pre obsah cukru.)
  • Tehotné a dojčiace ženy (najbezpečnejším liečivom je paracetamol počas celého obdobia tehotenstva a dojčenia, nemala by sa však presiahnuť dávka 2g denne. Vysokú horúčku, najmä v prvom trimestri stále konzultovať s lekárom!)

  

Horúčka u malých detí                                              

Teplotu najčastejšie meriame axilárne, čiže v podpazuší, pritlačením ramena k trupu, avšak najpresnejšie vystihuje centrálnu teplotu, teplota meraná v rekte, ktorá je v priemere o 0,6°C vyššia. Táto metóda merania sa odporúča u dojčiat a malých detí.

Rizikovú skupinu predstavujú malé deti do troch mesiacov. V prípade horúčky u nich uprednostniť návštevu lekára pred samoliečbou. U detí starších ako tri mesiace sa môže použiť paracetamol alebo ibuprofén. Ak sa nedarí zraziť teplotu odporúčame ich striedanie v 4 hodinových intervaloch.

  

  • Lieky na báze paracetamolu:

Sirupy Panadol baby a Paralen sú určené pre deti od 3 mesiacov. Na zníženie horúčky po očkovaní sa môže podať deťom od 2 mesiacov. Nástup účinku je 30 minút. Odstup medzi dvomi dávkami má byť 6 hodín a nepodávajú sa viac ako 4 dávky za 24 hodín.

Čapíky Paralen (100mg) sú určené pre deti od 7 kg, Panadol baby (125mg) od 9kg a Panadol junior (250mg) od 15kg. Jednotlivá dávka je pre deti 10-15mg/kg, pričom sa nesmie presiahnuť denná dávka 60mg/kg.

Tabletová forma Paralen 125mg je určená pre deti od 9 mesiacov. Podáva sa rozdrvená tableta na lyžičke s čajom v najmenej 6 hodinovom intervale.

  • Lieky na báze ibuprofénu:

Sirupy Nurofen, Ibalgin baby, Brufen, Mig sú vhodné pre deti od 3 mesiacov v dávke závislej na hmotnosti. Obvyklá denná dávka je 20-30 mg/kg rozdelená do 3-4 dávok. Interval medzi jednotlivými dávkami má byť 6-8 hodín.

Čapíky Nurofen (60mg) môžeme aplikovať deťom od 3 mesiacov a Nurofen (125mg) sú určené pre deti od 2 do 6 rokov.

Pokiaľ príznaky ochorenia pretrvávajú dlhšie ako 24 hodín u dojčiat vo veku 3-5 mesiacov a dlhšie ako 3 dni u detí od 6 mesiacov, treba vyhľadať lekára.

Nefarmakologické opatrenia

Pri neúspechu medikamentóznej liečby, alebo ak nemôžeme čakať na účinok lieku pri výstupe teploty nad 39,5°C je potrebné ochladzovať organizmus aj fyzikálnymi prostriedkami:

  • Zábaly vlažným uterákom (22°C) na oblasť trupu, hrudník, brucho, nie na končatiny, ruky, nohy!
  • Sprcha alebo kúpeľ vlažnou vodou.
  • Dostatočný príjem tekutín. Uprednostňujú sa ovocné a zeleninové šťavy, ovocné čaje, bylinné čaje – lipový, bazový, čaj z kôry vŕby bielej. (Dehydratácia je zvlášť nebezpečná u malých detí pre väčší podiel vody v ich organizme, preto ich nezabudnúť dostatočne hydratovať.)
  • Pokoj na lôžku.

 

 

                                                                                                 PharmDr. Anita Mátyus

Späť na Zaujímavosti »