Zaujímavosti

Migrena
Postihla Vás silná bolesť hlavy pulzujúceho charakteru, obvykle trvajúca 4 až 72 hodín, sprevádzaná nevoľnosťou, zvracaním, precitlivenosťou na svetlo, zvuky, pachy?
Tieto klinické príznaky nasvedčujú, že trpíte migrénou. V nasledujúcom článku si povieme základné informácie o migréne, ako vzniká, ako ju liečiť a ako jej predchádzať.
Patofyziológia
Migréna patrí medzi primárne bolesti hlavy. Bolesť je lokalizovaná prevažne jednostranne, najčastejšie v spánkoch, v čelovej oblasti a v hĺbke za očnicou. Spúšťacím faktorom samotného migrenózneho záchvatu je aktivácia tzv. migrenického centra vonkajšími alebo vnútornými vplyvmi. Vzniká bolestivá vazodilatácia (rozšírenie) drobných intrakraniálnych ciev v mozgu, uvoľňujú sa neurotransmitery a aktivované mediátory akútnej zápalovej reakcie vplyvom ktorých dochádza k tzv. neurogénnemu sterilnému zápalu.
Vyvolávajúce faktory
- stres
- strava (nepravidelné stravovanie, určité potraviny – glutamát, tyramín, kofeín)
- alkohol
- nedostatočný spánok
- psychická alebo fyzická záťaž
- vonkajšie prostredie (hluk, vône...)
- klimatické podmienky
- hormonálne zmeny u žien (menštruácia, menopauza, tehotenstvo, antikoncepcia)
Diagnostika
Základom diagnostiky je dôkladná anamnéza a použitie štandardizovaného dotazníka:
Bolesť hlavy
- Je prevažne jednostranná?
- Je pulzujúceho charakteru?
- Je sprevádzaná nevoľnosťou, zvracaním?
- Je sprevádzaná precitlivenosťou na svetlo, zvuky, pachy?
- Zhoršuje sa telesnou námahou?
- Nemôžete pre bolesť robiť bežné denné aktivity?
Ak tri vaše odpovede sú pozitívne je pravdepodobné, že máte migrénu.
Klasifikácia
Rozlišujeme dva základné typy migrény:
1) Migréna bez aury ( tvorí až 80% migrenóznych bolestí hlavy)
2) Migréna s aurou ( 18%)
Aura je úvod do ataku migrény, trvá 5 až 60 minút, a je sprevádzaná poruchou zrakového, senzitívneho alebo motorického charakteru ( rozmazané videnie, zatmavenie časti zorného poľa, mravčenie, znecitlivenie tela, strata orientácie).
Farmakologická liečba migrény
Liečba stredne ťažkej a ťažkej formy migrény patrí do rúk lekára. Účinne znižujú bolesť špecifické antimigreniká tzv. triptany, ktoré potláčajú bolestivú dilatáciu mozgových ciev a bránia rozvoju zápalu. Ak akútna terapia triptanmi zlyhala, lekár nasadí profylaktickú liečbu, cieľom ktorej je znížiť intenzitu, frekvenciu a dobu trvania atakov migrény podávaním antiepileptík, beta-blokátorov, blokátorov kalcia alebo tricyklických antidepresív.
Ľahšiu formu migrény vieme liečiť pomocou širokej ponuky voľnopredajných liekov, ktoré vedia zmierniť prejavy migrenóznej bolesti. Označujeme ich ako nešpecifické antimigreniká. Pri ich výbere by si mal pacient nechať poradiť od odborníka.
- 1. Paracetamol (paralen, panadol)
V terapeutických dávkach patrí medzi najbezpečnejšie a najlacnejšie analgetiká so šetriacim účinkom na gastrointestinálny trakt. Dôležité je podať dostatočnú dávku 650-1000 mg u dospelého a 15mg/kg u detí. Pri výskyte migrény počas celého obdobia tehotenstva a dojčenia je liekom voľby, nemala by sa však prekročiť dávka 2 g denne (4 tbl 500 mg paracetamolu denne). Pri akútnych ochoreniach pečene a ťažkej obličkovej insuficiencii je jeho podanie nevhodné.
- 2. Nesteroidné antiflogistiká
Veľmi účinné analgetiká, ktoré pôsobia aj antipyreticky a protizápalovo. Ich veľkou nevýhodou je však riziko závažných gastrointestinálnych (vredy, perforácia, krvácanie) a renálnych nežiaducich účinkov.
- Kyselina acetylsalicylová - ASA (aspirin, acylpyrin...)
Dospelým a deťom od 15 rokov sa podáva 500-1000 mg každých 4-8 hodín. Maximálna denná dávka je 4 g. Podanie ASA pre pacientov s bronchiálnou astmou, s vredovou chorobou žalúdka, s hypertenziou, tehotné a dojčiace ženy, deti mladšie ako 15 rokov sa neodporúča.
- Ibuprofén (ibalgin, nurofen, brufen, mig 400...)
Dospelým a deťom od 12 rokov sa podáva 400 mg každých 4-6 hodín. Maximálna denná dávka je 1200 mg. U detí do 12 rokov dávkovanie závisí od hmotnosti, obvyklá denná dávka je 20-30 mg/kg 3-4 x za deň. Neodporúča sa užívať pacientom so žalúdočnými a kardiovaskulárnymi problémami, tehotné a dojčiace ženy.
- Diklofenak (voltaren, veral, diclobene...)
Dospelýma deťom od 14 rokov sa odporúča užívať 25 mg po 4-6 hodinách. Maximálna denná dávka je 75 mg. Neodporúča sa podanie pre pacientov s bronchiálnou astmou, gastrointestinálnymi a kardiovaskulárnymi problémami, tehotné, dojčiace ženy, deti mladšie ako 14 rokov.
- Naproxén (nalgesin, etrixenal...)
Dospelým a deťom nad 50 kg sa podáva 275 mg každých 8-12 hodín. Pri žalúdočných, obličkových, pečeňových a kardiovaskulárnych problémoch je kontraindikovaný. Pre tehotné, dojčiace ženy a deti do 50 kg je tiež jeho podanie nevhodné.
- 3. Kombinované analgetiká
- Paracetamolový základ (ataralgin, valetol...)
- ASA základ ( acylcoffin )
- ASA, paracetamol, kofeín (migralgin, panadol migréna)
Vzájomná kombinácia jednotlivých nesteroidných antiflogistík nie je racionálna, analgetický účinok sa tým nezvyšuje, naopak zvýraznené sú nežiaduce účinky. Výhodná je ich kombinácia s paracetamolom. V liečbe migrény sa často využíva trojkombinácia liečivých látok, kyselina acetylsalicylová, paracetamol, kofeín, ktorá je omnoho účinnejšia než použitie týchto látok jednotlivo. ASA a paracetamol účinne tlmia bolesť a kofeín potlačuje príznaky únavy, podporuje duševnú činnosť a výkonnosť, skracuje nástup účinku paracetamolu a kyseliny acetylsalicylovej a zosilňuje aj ich účinky.
- 4. Antiemetiká ( kinedryl, aviomarin)
Používajú sa pri liečbe náhlej migrenóznej bolesti hlavy, tlmia nevoľnosť a zvracanie, urýchľujú tiež vyprázdňovanie žalúdka a zlepšujú vstrebávanie liekov od bolesti užívaných vo forme tabliet.
Nefarmakologická liečba migrény
Úprava životosprávy, vyhýbanie sa provokačným faktorom, relaxácia, akupunktúra, pobyt v tmavej a vetranej miestnosti, spánok, studené obklady znižujú intenzitu bolesti a značnou mierou prispievajú k úspešnému zvládnutiu atakov migrény.
V prípade, ak ide o migrenóznu bolesť hlavy, ktorú nevieme zvládnuť sami vyššie spomínanými liekmi proti bolesti a zvracaniu, je potrebné navštíviť lekára!
U detí samoliečba migrenóznej bolesti len výnimočne, odporúčame návštevu lekára!
PharmDr. Anita Mátyus
Lekáreň na Juhu Rožňava
Späť na Zaujímavosti »