Zaujímavosti
Ako sa bezpečne opaľovať ?
Správne a rozumné opaľovanie má na človeka povzbudivý efekt. Podporuje tvorbu zdraviu prospešného D vitamínu, zmenšuje náchylnosť na choroby a pôsobí euforicky na psychiku. Nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu nám naopak môže uškodiť!
Slnečné žiarenie sa skladá zo spektra lúčov rôznej vlnovej dĺžky. Každý z lúčov preniká cez atmosféru Zeme, ktorá funguje ako filter, zachytáva väčšinu škodlivého ultrafialového žiarenia, mimoriadne nebezpečného pre živé organizmy a prepúšťa svetlo a teplo, nevyhnutné pre život na Zemi.
Ultrafialové žiarenie (UV) je do vysokej miery zodpovedný za poškodenie pokožky. Vyskytuje sa v troch základných formách:
- UV-A (320-400 nm) – preniká hlboko do kože, podmieňuje priame zhnednutie pokožky a pri dlhodobom pôsobení vedie k jej predčasnému starnutiu.
- UV-B (280-320 nm) – pôsobí na povrchovú vrstvu kože, vyvoláva erytém a následné zhnednutie pokožky, kožu poškodzuje a podieľa sa na vzniku rakoviny kože.
- UV-C (100-280 nm) – je takmer úplne pohlcovaný ozónovou vrstvou a na Zem nedopadá.
Našu kožu chráni pred nebezpečným slnečným žiarením jej prirodzený pigment – melanín, ktorý sa tvorí účinkom UV žiarenia a je zodpovedný za pigmentáciu, zhnednutie pokožky. Pri intenzívnejšom slnečnom žiarení alebo náhlej vysokej dávke žiarenia táto ochrana nestačí a kožu je potrebné chrániť pomocou opaľovacích prípravkov obsahujúcich účinné ochranné látky.
Pri výbere ochranného prípravku proti slnečnému žiareniu zohráva kľúčovú úlohu:
- SPF (Sun Protection Factor)
Ide o výšku slnečného ochranného faktora, ktorý udáva, o aký násobok času možno po nanesení prípravku na kožu predĺžiť pobyt na slnku, bez jej začervenania. Tento čas je u každého človeka individuálny. Ak napríklad dochádza k začervenaniu pokožky po 10 minútach, tak ochranný prípravok s SPF 30 odďaluje začervenanie o 300 minút (30x10min.).
- Typ UV filtra
Rozlišujeme dva druhy:
1. Fyzikálny / minerálny filter (oxid zinočnatý, oxid titaničitý...) - funguje ako zrkadlo, po rozotrení vytvorí na koži súvislú vrstvu a odrazí dopadajúce lúče, tak zabráni preniknutiu UV žiarenia do kože.
- Chemický filter (oxybenzón, cinamáty, triazíny, benzofenón, oktokrylén...) funguje ako absorbér, ktorý pohlcuje UV žiarenie a absorbovanú energiu jednoducho premieňa na teplo.
Fototyp pokožky
- Pre koho je opaľovací prípravok určený
Malé deti, tehotné a dojčiace ženy, ľudia s alergiou na slnko predstavujú rizikové skupiny.
Deti do 1 roka by sme nemali vystavovať priamemu slnečnému žiareniu. Detská pokožka sa líši od pokožky dospelých. Jej vonkajšia vrstva, ktorá aktívne chráni pred vplyvmi prostredia a zadržuje vlhkosť, je slabšia, tým pádom klesá jej ochranná funkcia a ľahšie prenikajú cez ňu látky do hlbších vrstiev kože. U detí taktiež ešte nie je úplne vyvinutá pigmentácia - syntéza melanínu a preto citlivosť voči UV žiareniu výrazne narastá. Z týchto dôvodov je dôležité používať produkty, ktoré sú špeciálne vyvinuté pre potreby detskej pokožky. Odporúča sa používať kvalitné prípravky, ktoré by mali byť hypoalergénne a neupchávajú póry, s minerálnymi filtrami, ktoré odrážajú slnečné žiarenie, resp. kombinácie minerálnych a chemických filtrov a opaľovacie krémy s vyšším ochranným faktorom v rozmedzí 30 a 50.
Počas tehotenstva žena je náchylnejšia na prehriatie a pokožka na spálenie. Dôvodom je vyššia telesná teplota v dôsledku zvýšeného objemu krvi, ktorá zabezpečuje výživu nielen pre ňu, ale aj pre bábätko. Práve preto, je potrebné používať kvalitné prípravky s vysokým faktorom. Opaľovanie v tehotenstve je spojené s úbytkom kyseliny listovej, ktorá minimalizuje riziko vývojových vád u plodu, preto nezabudnite na jej pravidelný príjem formou potravy alebo výživových doplnkov.
U citlivejších ľudí vytvára slnečné žiarenie v tele látky, ktoré vyvolávajú zmeny na pokožke podobné alergickej reakcii. Alergia na slnko sa prejavuje vyrážkami, začervenaním pokožky, pľuzgiermi alebo vriedkami a takmer vždy ju sprevádza intenzívne podráždenie a svrbenie. Medzi najčastejšie postihnuté oblasti patrí vnútorná strana paží, hrudník a menej často i tvár. Ak sa vyskytli u vás tieto prejavy, tak je výhodné používať opaľovacie prípravky s vysokým ochranným faktorom bez konzervačných látok, farbív a parfumov s antioxidačnými a protizápalovými účinnými látkami, ktoré neutralizujú voľné radikály, posilňujú ochranné bunkové systémy a blokujú zápalové reakcie kožných buniek.
V našej lekárni nájdete široké portfólio opaľovacích prípravkov a ochotne Vám poradíme pri ich výbere, špeciálne pre vaše potreby.
Používanie ochranných produktov znižuje riziko spálenia pokožky, predčasného starnutia pokožky, tvorby vrások, nerovnomernej pigmentácie, vzniku zhubných nádorov, najčastejšie melanómu. Zásady bezpečného opaľovania však nestoja iba na kvalitnej kozmetike. Dodržiavaním nasledujúcich pravidiel pri pobyte na slnku získate postupné, prirodzené opálenie a vyhnete sa spálenej pokožke a vážnejším zdravotným komplikáciám.
- Nevystavujte sa priamemu slnečnému žiareniu medzi 11. – 15. hodinou.
- Obohaťte svoju stravu o vitamíny a antioxidanty (betakarotén, vit. D, C, E, A).
- Používajte dostatočné množstvo ochranného prípravku na opaľovanie (36g opaľovacieho krému na jedno použitie).
- Prípravok aplikujte na pokožku aspoň 30 minút pred opaľovaním.
- V závislosti od kožného fototypu vyberte správnu hodnotu SPF.
- Počas pobytu na slnku opakujte nanášanie opaľovacieho prípravku po uplynutí doby ochrany a po kúpaní.
- Pri slnení nepoužívajte parfumy a deodoranty, pretože mohli by spôsobiť alergickú reakciu.
- Poraďte sa v lekárni ak užívate niektoré druhy liekov, pretože ich účinok môže ovplyvniť práve intenzívne slnečné žiarenie.
- Chráňte svoje telo odevom, prikrývkou hlavy a kvalitnými slnečnými okuliarmi s UV filtrom.
- Po opaľovaní nezabudnite použiť vhodné prípravky na upokojenie a hydratáciu pleti.
- Dbajte na dostatočná hydratáciu, pravidelný pitný režim, predovšetkým počas horúcich letných dní.
Krásne leto!
Vaša Lekáreň na Juhu.
PharmDr. Anita Mátyus
Späť na Zaujímavosti »