Zaujímavosti

Voš detská – nočná mora rodičov.

Vši sprevádzajú ľudstvo od dávnych čias. Vyskytujú sa na celom svete a postihujú všetky sociálne skupiny. Nedajte sa však pomýliť menom vši detskej, postihuje totiž všetky vekové kategórie, nielen deti. U nich sa však vyskytuje najčastejšie, najmä na začiatku školského roka, keď sa deti stretnú v kolektíve.

Voš detská má ústne ústroje prispôsobené k bodaniu a saniu a živí sa prúdiacou krvou. Samičky kladú denne 3-4 vajíčka (hnidy) ku koreňom vlasov a pripevňujú ich pevným, prakticky nerozpustným tmelom. Vývoj vší z vajíčok cez larválne štádia až k dospelému jedincovi trvá priemerne 20 dní, jeho dĺžka závisí od teploty. Vajíčka (hnidy) zostávajú na vlasoch i po vyliahnutí vší. Dospelé samičky žijú priemerne 3 týždne a za život nakladú asi 100-140 vajíčok.

 

Ako sa možno všami nakaziť?

• Voš detská parazituje len na človeku, preto zdrojom nákazy je zavšivavený človek. K prechodu dochádza predovšetkým u detí, keď sa pri hrách dotýkajú hlavami.

• Voš sa môže preniesť na rôznych predmetoch, ktoré denne používame (hrebeň, kefa, čiapka, šál, osobná a posteľná bielizeň, plyšové hračky atď.).

• Voš detská môže preliezť na iné oblečenie aj v spoločnej skrini alebo šatni.

• Netreba zabudnúť, že voš síce nedokáže lietať ani skákať, ale dokáže plávať, preto nie je žiadnou výnimkou nákaza z plavárne.

 

Ako sa účinne zbaviť vší?

• Pri odvšivení je potrebné aplikáciu prípravkov proti všiam opakovať po 7-10 dňoch, kedy sa vyliahnu nové larvy.

• V kolektívoch je potrebné vykonať odvšivenie u všetkých osôb naraz, aby sa zabránilo ich ďalšiemu šíreniu. 

• Lezúce vši a ich hnidy je možné zneškodniť za pomoci prostriedkov proti všiam, ktorá fungujú  na prírodnej báze a všiam sa upchajú dýchacie cesty a uhynú, sú vhodné aj pre malé deti, tehotné a dojčiace ženy. Odporúča sa použiť aj preventívne.

• POZOR! Oblečenie, spodné prádlo, posteľnú bielizeň, uteráky a hrebene vyprať / vyvariť pri teplote 60°C alebo vydezinfikovať.

• Dôkladne povysávať koberce, podlahy, čalúnenie a vrecko z vysávača vyhodiť. Vyčistené miestnosti je možné vystriekať sprejom na lezúci hmyz.

Vyčesanie vší z vlasov hustým hrebeňom je vhodné použiť na vlhké vlasy. Voš je vo vlhkých vlasoch znehybnená a ľahšie sa vyčesáva. Opakujte každé 2 alebo 3 dni na zachytenie nových vší, ktoré sa vyliahli od predošlého česania.

Vývojové štádia všíVývojové štádium vší

 

(prevzaté z Vaša Lekáreň)

Späť na Zaujímavosti »