Zaujímavosti

Prekvapila Vás nádcha?

Sekrécia z nosa, upchatý nos, kýchanie? 

Prečítajte si ako s ňou najlepšie zatočíte.

Nádchu prekonal už takmer každý z nás. Spravidla nejde o závažné ochorenie, ale vie znepríjemniť život. Upchatý nos, tečúci nos, kýchanie patria ku klasickým symptómom nádchy a v niektorých prípadoch sa pridruží bolesť hlavy a kašel. Najprv býva sekrét z nosa vodnatý a riedky, ale po niekoľkých dňoch sa môže zmeniť na hustý a žltý sekrét.

 

 

Druhy „upchatého nosa“:

  • upchatý nos pri nádche

S bežným prechladnutím sa objavuje aj upchatý nos a takisto riedky, vodnatý sekrét. Spôsobuje ho opuch a zápal nosovej sliznice. 

  • alergická nádcha

Ak ste alergický na peľ môžete dostať alergickú nádchu a teda upchatý nos, tečúci nos, svrbenie nosa alebo očí. Ak máte príznaky po celý rok, môžu to byť prejavy alergie na zvieraciu srsť, perie, roztoče alebo prach. 

  • upchatý nos v tehotenstve

Mnoho tehotných žien má problémy s upchatým nosom. Je to spôsobené hormonálnymi zmenami v tele, ktoré zvyšujú prekrvenie ciev v nose.

  • upchatý nos z iných príčin

Ak máte extra citlivú sliznicu nosa, môže sa Vám nos upchať aj v situácii keď ste vystavený prachu, parfému alebo aj cigaretovému dymu. Tento typ sa označuje ako vazomotorická nádcha.

Čo pomáha?

Quixx je hypertonický nosový sprej, ktorý obsahuje vodu z Atlantického oceánu s jej cennými minerálnymi a stopovými prvkami. U nás v lekárni nájdete aj ďalšie druhy napríklad Quixx soft – izotonický roztok s Aloe vera, Quixx extra s obsahom eucalyptu.
Mar plus je izotonický roztok morskej vody a dexpantenolu. Podporuje hojenie poškodenej sliznice, uvoľňuje chrasty.
Aspecton je menej známy, ale veľmi účinný sprej do nosa s obsahom morskej vody s eterickými olejmi a dexpantenolom (v Lekárni na Juhu za akciovú cenu 2,99 €).
Olynth. Lieky radu Olynth obsahujú chemickú účinnú látku s dekongestívnym účinkom, to znamená sťahujú cievy v nosovej sliznici. Tým dochádza k zníženiu opuchu, uvoľneniu dýchania a zlepšeniu uvoľnenia hlienov.
Olynth HA navyše obsahuje aj kyselinu hyalurónovú, ktorá zabraňuje vysušovaniu a dráždeniu nosovej sliznice.

Nosové prípravky nájdete v lekárňach v rôznych koncentráciách, pretože sú prispôsobené svojou silou dospelým, deťom a dojčatám.


Avšak je dôležité, že dekongestívne nosové prípravky môžete používať iba 7 – 10 dní nepretržite, pretože vzniká riziko návyku nosovej sliznice. Opakovane sa bude nos upchávať a bude ťažké sa z tohoto začarovaného kruhu dostať.

 

Nádcha nie je vážne ochorenie, ale ak sa nelieči môže sa skomplikovať bakteriálnou infekciou dýchacích ciest. Najčastejšími komplikáciami sú zápal prínosových dutín, hnisavá angína, zápal priedušiek. Nosové prípravky, tým že znižujú tvorbu hustých sekrétov, ktoré sú dobrým prostredím pre rozmnožovabie baktérií, znižujú riziko vzniku infekcie, preto je potrebné ich používať.

 

Sinupret je dobrý pomocník, ktorý uvoľňuje hustý hlien pri všetkých ochoreniach dýchacích ciest, ktorý sa nemôže dostatočne odstrániť kašľaním alebo smrkaním. Na trhu existuje vo forme kvapiek aj tabliet na vnútorné použitie.

 

Zopár rád

  • chráte sa pred nakazením častejším umývaním rúk a snažte sa nezdržiavať dlho v uzavretých priestoroch v období zvýšeného výskytu ochorenia
  • spite s hlavou vo zvýšenej polohe, čo znižuje opuch nosovej sliznice a to umožní ľahšie dýchanie.
  • v období zvýšeného výskytu dbajte aj na zvýšenú hygienu nosa, to znamená ráno aj večer prepláchnuť nos sprejom s obsahom morskej vody. Slúži ako výborná prevencia
  • odsávačka hlienov uľahčí odstránenie hlienov u malých detí, ktoré si sami nevedia nos vyfúkať
  • ak Vás nádcha dostane liečte nádchu používaním nosového prípravku s účinnou látkou a aj s obsahom morskej vody. Môžete ich používať súbežne, alebo striedať počas dňa
  • pri zvýšenom opuchu súbežne používať tieto prípravky tj. najprv sa aplikuje sprej s obsahom morskej vody (Aspecton, Quixx..) a následne (Olynth, Muconasal...)

Aby ste zvládli Vaše potiaže čo najefektívne navštívte našu lekáreň, kde Vám odborný, skúsený a ochotný personál poradí, ktoré prípravky a postup bude vyhovovať najlepšie práve Vám.

Späť na Zaujímavosti »